Blog

Záhady a tajemství v knihách mají svá pravidla

Co je vlastně tajemství a v jaké podobě se záhady objevují v knihách? Zajímá vás pátrání? Pojďme se trochu ponořit do toho, co znamená tento žánr.

Tajemství nebo záhada jsou představují nejasné otázky a je s nimi spojen pokus o jejich vyřešení. Velmi často v literatuře najdeme záhady spojené se zločinem. Knihy o tajemství mají nejrůznější podobu. Výsledkem může být psychologický román, detektivní román, společenský román s napětím, ale také dílo, ve kterém najdete od každého kousek. Knihy, které řeší těžko vysvětlitelné záhady, bývají velmi dobrým dílem.

„Život se nám jeví jako záhadný a je v lidské přirozenosti pokoušet se záhady řešit. Je příliš mnoho pocitů, náznaků a jevů, které nás jakoby přesvědčují, že to celé má nějaký význam.“
David Lynch

Knihy s tajemstvím mají vzorec

V těchto knihách se vždy stane něco nevysvětlitelného. Může se jednat o určitou neobvyklou událost, zmizení, zločin. Ale také třeba hned několik záležitostí najednou. Tím se spouští proces, kdy je záhada nastartována. Následuje shromažďování stop, pátrá se po vysvětlení záhady. Ideální je, když se objevuje několik slepých vodítek, které čtenář neočekává.

Následuje více či méně překvapivé odhalení, přiznání pachatele a závěr. Paráda! Záhada je vyřešena. A abychom nezapomněli. Potrestání by nemělo chybět.

  • Co se stalo?
  • Kdo je zodpovědný za záhadu?
  • O co při záhadě jde?
  • Kdo záhadu způsobil?
  • Byla osoba potrestána?

Jakého typu mohou být záhady?

Může se jednat o fiktivní příběhy, kdy se objevují nejrůznější pátrači, detektivové, vše na základě fantazie autora. Variantou jsou i příběhy podle skutečnosti. Knihy literatury faktu se týkají široké palety témat se skutečnými událostmi. Patří sem záhady z oblasti náboženství, historie, vědy, ale i magie a nadpřirozena. Může jít o nevyřešené záhady, zločiny, někdy s příměsí strašidelna a až hororové atmosféry.

A jaké budou příběhy se záhadami na Ukrytých tajemstvích? Nechte se překvapit. Odhalit už můžete první titul.

Význam má způsob vyprávění

Když čtete příběh, může se jednat o postupné vyprávění příběhu tak, jak se udál. Někdy se pro vytvoření většího napětí vracíme do čísi minulosti. Možností je i to, že máme hned na začátku vyřešenou záhadu a postupně se dozvídáme zbytek příběhu.

A o historii příběhů se záhadami si povíme zase příště.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.